0
נגישות

מזרנים לתינוקות

בטיחות התינוק שלך היא מעל הכל!

נהוג לחשוב שמזרן זה עניין של נוחות, אך כשמדובר במזרנים לתינוקות, יש גם חשיבות רבה לבטיחות.

אין דבר שמדאיג אותנו יותר כהורים, מאשר בריאותו של התינוק שלנו. כל ההורים רוצים לעשות את הדבר הנכון עבור התינוק שלהם ולוודא שהוא בטוח ושלא נשקפת לו סכנה. לכן אנחנו קונים סלקל עם תו תקן, עגלה בטיחותית, דואגים להרחיק ממנו חפצים קטנים ולהקפיד על תזונה מותאמת לשלב ההתפתחות של התינוק. אין סיבה שננהג אחרת שבכל מה שקשור לשנת התינוק. מחקרים מראים על קשר בין מוות בעריסה לאיכות שנתו של התינוק והמזרן עליו הוא הונח. לכן, בבואנו לבחור מזרנים לתינוקות, כדאי לחפש מזרון נוח ובטוח.

אילו מזרנים לתינוקות קיימים בשוק ומה ההבדלים ביניהם?

ניתן לסווג את מזרני התינוקות לשני סוגים עיקריים: מזרנים אטומים ומזרנים נושמים. מזרן אטום עשוי בדרך כלל מספוג ומכוסה בשעוונית או בכיסוי אטום אחר.

השעוונית חוסמת מעבר נוזלים ומים וכך גם אם נשפך משהו על המזרן או שהתינוק פלט, אין סכנה שהנוזלים יחלחלו לספוג ובכך מונעים צמיחה של פטריות ועובש, המסכנים את התינוק. את השעוונית עוטפים בדרך בסדין, כדי שלתינוק יהיה נעים לישון על המזרן. חשוב לוודא שהסדין אינו רופף כדי למנוע סכנת חנק לתינוק ולכבס מדי פעם, כדי לאפשר אוורור למזרן.

מזרן נושם הוא מזרן, אשר הכיסוי שלו מאפשר מעבר נוזלים גם לקצוות המזרן וגם למרכזו. יש מספר סוגים של מזרנים נושמים וביניהם מזרן רשת. במזרן זה יש אוורור תמידי של המזרן וניקיון שלו מחיידקים ולכלוכים שחדרו בעדו. היתרון הגדול של מזרן זה הוא למקרים בהם ראש התינוק מכוסה בשמיכה וקיים חשש להצטברות פחמן דו חמצני אשר מסוכנת לתינוק. במזרן נושם יש מעבר אוויר לתוך המזרן עצמו ולכן אין חשש להצטברות כזו. החיסרון הוא שכמו שיש מעבר לגזים, כך יש מעבר גם לנוזלים ועלולים להתפתח חיידקים בליבת המזרן או גורמים מזהמים אחרים.

סוג נוסף של מזרנים לתינוקות הוא המזרנים הדו צדדים. מזרנים אלו מאפשרים להשכיב את התינוק לישון על צד אטום עד גיל שנה ולאחר מכן להפוך את המזרן לצדו השני ולאפשר לתינוק לישון על משטח נוקשה פחות.

לגבי קשיחות ועובי המזרן – משרד הבריאות ממליץ לרכוש מזרן קשיח לתינוקות עד גיל שנה. המלצה זו באה לתת מענה בהם התינוק הונח על בטנו או שהוא כבר למד להתהפך לבד. במקרים כאלו, מעדיפים מזרן קשיח שבו לא תהיה שקיעה של פני התינוק ולא תהיה חסימה של דרכי האוויר שלו. לגבי עובי המזרן נקבע סטנדרט בין שבעה לחמישה עשר סנטימטרים, שכן מצד אחד רוצים שהתינוק יישן בנוחות וזה לא אפשרי במזרן דק מדי, אך מצד שני לא רוצים שהמזרן יהיה עבה מדי, כדי שהתינוק לא יוכל לטפס מחוץ למיטה.

נקודה חשובה נוספת היא שמזרנים לתינוקות צריכים להיות עשויים מחומרים שאינם דליקים וכך מוסיפים נדבך לבטיחות התינוק בזמן שהותו על המזרן. מזרן בצבע ירוק מסמל זאת.

מידות המזרן צריכות להיות מותאמות לגודל המיטה, כדי למנוע תזוזה של המזרן או מרווח המסכן את התינוק.

כל המזרנים צריכים להיות בעלי תו תקן ממכון התקנים הישראלי. תו התקן מאשר שהמזרן נבדק והוא מכיל חומרים שעברו מבחני עמידות, חוזק, קריעה, רעילות וחומרי בעירה.

טווח המחירים של מזרנים לתינוקות הוא רחב, אך זהו אחד המוצרים בהם אין מקום לפשרה, לכן חפשו מזרן איכותי בעל תו תקן.